ŽIVILSKO PREHRANSKI TEHNIK – SREDNJE STROKOVNO IZOBRAŽEVANJE
Na Šolskem centru Šentjur, Srednji poklicni in strokovni šoli, se izvaja izobraževalni program Živilsko prehranski tehnik – SSI. Program traja štiri leta in se zaključi s poklicno maturo.
Povezava do predmetnika.
CILJI PROGRAMA
Poleg splošnih ciljev vzgoje in izobraževanja program omogoča dijakom, da:
- spoznajo področje živilstva in prehrane ter utrdijo temeljna strokovna znanja za povezovanje teorije in prakse,
- obvladajo temeljno strokovno terminologijo in sledijo novostim na strokovnem področju,
- spoznajo zakonodajo s področja proizvodnje varne hrane,
- izvajajo dela v živilski predelavi v skladu z zagotavljanjem kakovosti in varstva pri delu,
- pridobijo znanje za ugotavljanje senzoričnih in prehranskih lastnosti surovin in živil,
- pridobijo znanje za vzdrževanje in kontrolo higiene v proizvodnih prostorih.
V okviru interesnih dejavnosti za dijake organiziramo športne, kulturne in naravoslovne dneve, projektne dneve strokovne ekskurzije in druge dejavnosti, ki so povezane s stroko in prostočasnimi aktivnostmi dijakov. Dijaki lahko sodelujejo narazličnih tekmovanjih za srednješolce, kot so Ekokviz za srednje šole, Tekmovanje v znanju o sladkorni bolezni, tekmovanja iz znanja matematike in logike: Matematika, Logika, Logična pošast, Razvedrilna matematika, Matemček, Strogo zaupno, tekmovanje iz fizike Čmrlj, angleščine, zgodovine, slovenščine (Cankarjevo tekmovanje) …
ZAKLJUČEK ŠOLANJA
Dijaki šolanje zaključijo s poklicno maturo, ki je sestavljena iz:
OBVEZNI DEL:
- pisni in ustni izpit iz slovenščine,
- pisni in ustni izpit iz živilstva in prehrane,
IZBIRNI DEL:
- pisni in ustni izpit iz tujega jezika ali matematike,
- izdelek oz. storitev z zagovorom.
Po uspešno opravljeni poklicni maturi dijaki pridobijo strokovni naziv živilsko prehranski tehnik, ki jim omogoča zaposlitev v živilsko predelovalni industriji, predelavi in pripravi živil na področjih: predelave mleka, mesa, žit, pekarstva, izdelave testenin, slaščičarstva, sadja in zelenjave, brezalkoholnih pijač, vinarstva, pivovarstva, v različnih laboratorijih, dopolnilnih dejavnostih na kmetijah, prehranskega svetovanja, javnih kuhinjah, živilskih trgovinah…
Šolanje lahko nadaljujejo tudi na višjih in visokih strokovnih šolah, v primeru opravljenega posameznega izpita iz splošne mature pa tudi v nekaterih univerzitetnih programih.
POGOJI ZA VPIS
V izobraževalni program živilsko prehranski tehnik se lahko vpišejo tisti, ki so:
- uspešno zaključili osnovnošolsko izobraževanje ali
- uspešno zaključili nižje poklicno izobraževanje ali
- uspešno zaključili enakovredno izobraževanje po prejšnjih predpisih.
KRATEK OPIS NEKATERIH STROKOVNIH MODULOV
PREHRANA IN DIETETIKA
Pri modulu PREHRANA IN DIETETIKA se dijaki seznanijo z zgradbo posameznih hranilnih snovi, ki sestavljajo živila in njihovimi lastnostmi. Spoznajo energijsko vrednost hranilnih snovi in preračunavajo energijske potrebe v različnih življenjskih obdobjih. Učijo se o prebavi in presnovi v človeškem organizmu, spoznavajo diete pri različnih obolenjih in temu ustrezna živila, učijo se strokovne terminologije … Dijaki se naučijo pripravljati uravnotežene jedilnike za različne ciljne skupine. Prav tako sodelujejo v različnih aktivnostih glede na lastne interese (npr. ozaveščanje o „skritem sladkorju‘‘, priprava osvežilnih smutijev itd.).
PREDELAVA ŽIVIL RASTLINSKEGA IZVORA
PREDELAVA ŽIVIL RASTLINSKEGA IZVORA je strokovni modul, kjer spoznajo sestavine in tehnološke postopke predelave žit, sadja in zelenjave, oljnic. Tako spoznajo mlinarstvo, pekarstvo, slaščičarstvo, izdelavo testenin, postopke predelave sadja in vrtnin, brezalkoholne pijače, kot sta pivo in vino, ter tehnologijo pridobivanja olj.
PREDELAVA ŽIVIL ŽIVALSKEGA IZVORA
PREDELAVA ŽIVIL ŽIVALSKEGA IZVORA je strokovni modul, kjer se učijo o vrstah mleka, kemijski sestavi in tehnoloških lastnostih mleka, analiziranju in vrednotenju mleka. Spoznajo postopke izdelave različnih skupin mlečnih izdelkov. V drugem delu sledi poznavanje vrst klavnih živali, osnov živinoreje, anatomije, kategorizacije mesa in tehnološki postopki predelave v mesne izdelke.
TEHNIKE ANALIZIRANJA ŽIVIL
V sklopu modula TEHNIKE ANALIZIRANJA ŽIVIL se dijaki seznanijo z delom v laboratoriju. Pri praktičnem pouku izvajajo osnovne senzorične, kemijske in fizikalne analize živil ter vrednotijo kakovost živil.
Praktični pouk strokovnih modulov poteka v šolskem laboratoriju, učnih delavnicah včasih tudi na šolskem posestvu in na ogledih podjetij.