MOBILNOST UČITELJEV V SRBIJO

Učitelji Srednje poklicne in strokovne šole Šentjur smo v okviru projekta Erasmus+ sredi septembra za tri dni obiskali Srbijo z namenom dodatnega strokovnega usposabljanja. Naša gostiteljica je bila Srednja kmetijska šola z dijaškim domom v Šabcu, ki izvaja različna izobraževanja. V štiriletnem programu se dijaki lahko izobrazijo za kmetijskega, živilskega in hortikulturnega tehnika, veterinarja ter zootehnika, v triletnem za peka, mesarja in rejca športnih konjev, v dvoletnem programu pa se lahko izobrazijo za poklic cvetličarja. Nekateri programi so glede na izobraževalni profil enaki našim, nekaterih pa na naši šoli ne izvajamo, npr. programov hortikulturni tehnik, zootehnik, rejec športnih konjev in cvetličar. Šola v Šabcu izobražuje približno 550 dijakov in zaposluje okoli 100 ljudi. Poleg učilnic ima približno 80 hektarjev kmetijskih zemljišč, kjer dijaki pridobivajo praktična znanja. Šola ima hleve za govedo, prašiče in konje, rastlinjak, sadovnjak, vinograd, pekarno, mini živalski vrt in vinsko klet. V sklopu šole deluje tudi dijaški dom, ki ponuja 105 prostih mest, razporejenih v 39 sobah. Z organizacijo prakse na svojem posestvu omogočajo dijakom, da s praktičnim delom pridobijo čim več uporabnega znanja v srednješolskem izobraževanju.

V okviru mobilnosti smo obiskali tudi Inštitut za poljedelstvo in zelenjadarstvo – inštitut državnega pomena za Republiko Srbijo v Novem Sadu – ki je bil ustanovljen leta 1938. Glavna dejavnost inštituta so temeljne in aplikativne raziskave, usmerjene v ustvarjanje sort in hibridov kmetijskih ter zelenjavnih rastlin, poleg tega pa še različnih krmnih, industrijskih, zdravilnih in začimbnih rastlin. Primarne dejavnosti inštituta potekajo znotraj petih oddelkov (žita, koruzo, stročnice, sončnice, vrtnine in alternativne rastlinske vrste), treh laboratorijev (za tla in agroekologijo, testiranje semen in biotehnologijo) ter dveh servisnih enot (vzorčno polje, sektor za splošne zadeve). Po podrobnejši predstavitvi nas je predstavnik inštituta, dr. Janko Cervenski, popeljal skozi ogledno parcelo Inštituta na Rimskih Šančevih, kjer nam je predstavil vodilne sorte inštituta (sorte/hibridi koruze, soje, sončnice, sirka …). Predstavil nam je, na kakšen način inštitut sodeluje s pridelovalci in predelovalci NS semen in kako jih seznanjajo z novostmi v agrotehniki. V okviru ogleda smo videli še skladiščno-distribucijski center inštituta na Rimskih Šančevih, prav tako smo obiskali tudi njihovo prodajalno, kjer prodajajo semena različnih kmetijsko pomembnih rastlin.

V sklopu mobilnosti smo si ogledali tudi podjetje LoginEKO, ki se nahaja v Aradacu v Srbiji. Njihova vizija je ustvarjanje rešitev za lažji prehod na trajnostni prehranski sistem, v okviru katerega razvijajo nove, inovativne ter sodobne pristope za pridelovanje zdrave ekološke hrane. Navdušili so nas z izjemno sledljivostjo njihovim pridelkom, saj lahko pri posameznem pridelku spremljajo razvoj, obdelavo, vremenske pogoje od semena do končnega skladiščenega produkta. Med drugim so nam podrobneje predstavili Farming Software, ki so ga razvili in je postal nepogrešljivo orodje pri upravljanju 3700 hektarjev organsko certificiranih kmetijskih površin. Programsko opremo trenutno testirajo s prvimi beta uporabniki; ko bodo prepričani o njeni učinkovitosti, pa jo bodo brezplačno delili z drugimi kmetovalci. Ob koncu so nas popeljali še skozi strojni park, kjer smo si lahko ogledali specializirane stroje za zatiranje pleveli v ekološki pridelavi, kombajne, traktorje in ostalo. Razvijajo tudi svoje priključke, ki jim bodo olajšali ekološko pridelavo.

Zelo smo veseli, da so nam pri podjetju LoginEKO omogočili ogled ter se veselimo nadaljnjih sodelovanj. Za našo prihodnost je zelo pomembno, da dijaki kmetijskih in živilskih smeri, ki jih izobražujemo na naši šoli, poznajo sodobne in inovativne pristope v kmetijstvu.

Strokovni del ogledov smo zaključili v vineriji Deurić na Fruški gori, kjer se trudijo združevati naravne danosti, ki jih ponuja njihova lokacija, sodobne tehnologije v pridelavi grozdja in vina, izkušnje strokovnjakov ter ambicije ekipe vinske kleti, da bi ustvarili prepoznavna in edinstvena vina s poudarjenim pečatom teritorija, iz katerega vina izhajajo.

Strokovna ekskurzija je bila vsebinsko izredno bogata. Za njeno izvedbo se zahvaljujemo ravnateljici Srednje poklicne in strokovne šole Šolskega centra Šentjur, ge. Moniki Očko, ki je poskrbela za strokovni del ekskurzije, in Centru Republike Slovenije za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja (CMEPIUS), ki je mobilnost v okviru programa Erasmus+ finančno podprl.

Martina Petelinek, koordinatorica Erasmus+ projekta na šoli

Mediji o mobilnosti